Середа, 24 червня 2015 14:06

Професор Єльського університету завітав до Американського дому.

DSC 4659

23 червня молоді київські інтелектуали отримали унікальну можливість прослухати лекцію визнаного світового експерта з історії Східноєвропейського регіону.


Снайдер презентував свою книгу «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним» у перекладі російською мовою, що цього року вийшла у київському видавництві «Дуліби». Він розповідав про суперечливі події історії Другої світової війни та, звісно, не оминув увагою сучасну ситуацію в Україні.
Невимушена атмосфера, що панує в America House сприяла активному спілкуванню професора із відвідувачами. Більшість питань, адресованих автору, стосувалися українського сьогодення та відносин з Російською Федерацією.
Зокрема, відповідаючи на питання стосовно нещодавно прийнятих законів про декомунізацію, науковець зазначив: «Я проти [таких законів] в Німеччині, у Франції, у нас, хоча у нас теж є проблеми… Я проти завжди. Мені здається, що відповідаєте за рівність історичної дискусії ви – народ, нація, ви. І якщо ви потребуєте державу, щоб вам сказати, що в порядку, а що ні, це вже погано. Це не те, що я проти українських законів, я проти всіх подібних законів… Історик мусить мати свободу писати, досліджувати так, як він хоче. І те, що ви маєте в Україні, в Росії не мають взагалі. Ви маєте свободу, ви можете писати історію як хочете… Головне завдання української держави полягає в реформі самої держави, а не реформуванні української ідентичності. Мені здається, що в ідентичності, самості українців немає проблем. Українська нація є, але є проблеми в адміністрації, в державі».
Стосовно того чи не вважає пан Снайдер сучасну ситуацію в Росії відродженням режиму, описаного ним в книзі, професор відповів: «Сучасна політична ситуація в Росії погана і , очевидно, дуже поганим є те, що Кремль дивиться на історію таким чином, що не дозволяє плюралістичної дискусії. Вони намагаються побудувати монополію на добро. Вони, на жаль, створюють таку історію, в якій росіяни добрі, а українці і ціла решта світу погані. Це дуже велика частина проблеми, бо якщо вони вірять в це, значить, вони ніби мають право боротись в Україні. Я сказав би, що це не значить, що Росія зараз є Радянським Союзом. Ми знаємо, що в Росії бракує візії майбутнього, бракує ідеології. Мені здається, що вони мають на меті дезінтеграцію держави, дезінтеграцію України, дезінтеграцію Євросоюзу. Позитивної пропозиції в цьому немає, а конкретна мета дезінтеграції є. Це не повернення сталінізму, це щось інше».
Наприкінці заходу відвідувачам подарували російськомовний примірник книги професора Снайдера «Криваві землі…». Всі охочі мали можливість отримати бестселер з автографом автора.